וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

4 שיטות מנצחות לעקוף את בעיית הפניה המגדרית בכתיבה שיווקית

רוזין רוזנבלום

עודכן לאחרונה: 22.1.2024 / 11:35

רוצים לעקוף את בעיית הזכר/נקבה בעברית כדי לכתוב תוכן בנימה אישית שפונה לכולם ולכולן בו זמנית, בלי להוסיף סלאשים מייגעים ובלי טרחנות וסירבולים? רוזין רוזנבלום מציעה 4 טיפים מנצחים

סימני מגדר. Shutterstock, עיבוד תמונה
סימני מגדר/עיבוד תמונה, Shutterstock

שיטה 1: ההצלחה מוטלת על הכף (סופית)

אני רוצה להראות לך איזה קסם יש במילים הנגמרות בכף סופית. רוב מילות פנייה הנגמרות בכף סופית נקראות גם כזכר וגם כנקבה - שלך, בשבילך, ממך, ברצונך, איתך, אותך, כמוך, לך, אצלך, שלך, דעתך, ועוד.

לרשימת המילים הנגמרות בכף סופית המצאתי שם - רשימת הכאפות. למה רשימת הכאפות? בגלל שהן גם מסתיימות בכף סופית, וגם נותנות כאפה לבעיית הזכר/נקבה בפנייה שיווקית ישירה. בכל פעם שחשוב לך לפנות אל הקהל שלך באופן ישיר, כדאי לך להיעזר במילים מרשימת הכאפות, ואז לא תהיה לך בעיה עם זכר ונקבה במשפט. בדיוק כמו שעשיתי בטקסט של הפסקה הזו. אני גם ממליצה לך להכין רשימת כאפות קבועה, שתהיה לך זמינה לשימוש.

שיטה 2: זמנך עבר

שמת לב שכאשר כתבת בלשון עבר, הצלחת לעקוף את בעיית הזכר/נקבה?
מילות פועל בלשון עבר נקראות גם כזכר וגם כנקבה, ולכן מומלץ להיעזר בהן, בדיוק כמו שעשיתי בפסקה הזו. לדוגמא:

- במקום לכתוב "אם אתה מחפש", אפשר לכתוב "אם חיפשת".
- במקום לכתוב "האם אתה חולם", אפשר לכתוב "אולי חלמת".

שיטה 3: בשם הפועל נעשה ונצליח

להשתמש בשם הפועל ולבנות את המסר השיווקי שלך, בדיוק כמו שעשיתי עכשיו, זה ממש קל.

sheen-shitof

הסוד? שחיית חתירה

ביקור קצר בבריכה שינה לי את החיים - וגם לכם זה יקרה

בשיתוף TI SWIM
  • במקום תשתמש/י - להשתמש.
  • במקום תבנה/תבני - לבנות.

שיטה 4: כולנו באותה סירה

אני יודעת שקשה לעקוף את בעיית זכר/נקבה בעברית, אבל אנחנו נעקוף אותה יחד, נלמד איך עושים את זה, ונתקדם צעד צעד עד שנצליח. אם נסתכל על המבנה של הפסקה הזו, נגלה שכתבתי אותה בלשון רבים-אנחנו, שזה מאוד שונה מלשון רבים-אתם. הכוח של לשון רבים-אנחנו טמון בזה שהיא מייצרת קירבה, אני לא נמצאת מולך, אני בצד שלך, אנחנו יחד בסיפור הזה.

ורגע לפני סיום, חשוב לי להגיד לך עוד משהו

יכול להיות שעבר לך בראש שכתיבה כזו תוציא ממך משהו מאולץ, לא קולח, או שאולי זה יאלץ אותך לוותר על מילים מסוימות שתכננת לכתוב. ואולי יש לך חשש שזה יגרום לך לכתוב טקסטים מהסוג האנמי או האקדמי. אם זה המצב, אין לך מה לדאוג.

רוב מילות התיאור של רגשות/תחושות, אותן מילים שבדרך כלל מעניקות לטקסט עוצמה, הן מילים שאין להן בעיה של זכר/נקבה. בעיית זכר/נקבה מתבטאת בדרך כלל במילות פועל ושייכות, כך שגם אם שינית אותן קצת, הן לא מחלישות את הטקסט שלך.

בטח שמת לב שאת כל הפוסט הזה כתבתי בלשון יחיד/ה בלי בעיה. זה היה לך מוזר? הרגשת שהטקסט מאולץ? ועוד כתבתי את זה במצב של עייפות ניכרת. נשבעת לך שאם הייתי כותבת את זה בשיא העירנות, היית רואה כאן טקסט סוחט דמעות.

ואני אגיד לך עוד משהו בכנות גם אם לפעמים זה ייאלץ אותך לשנות קצת את הטקסט פה ושם, זה לגמרי שווה את זה, כי מה שקורה כאן עכשיו בינינו, התחושה הזו שאני מדברת איתך אישית, כאילו שאני כותבת עבורך במיוחד, זה מייצר המון אינטימיות. בגלל זה כדאי לך להתאמן על זה, להכין לעצמך רשימת כאפות, לתרגל קצת, לכתוב ולמחוק, זה יותר פשוט ממה שנדמה לך.


רוזין רוזנבלום היא מומחית בכתיבה שיווקית ובשיווק יצירתי באמצעות תוכן שאי אפשר להתעלם ממנו. מייסדת הפודקאסט "נולדנו להשפיע".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully